آیا من یائسه شده ام؟ (اولین علائم یائسگی)

اولین علائم یائسگی

خانمها از سنین ۵۰  تا ۶۰ سالگی وارد مرحله یائسگی می شوند و مانند دوران بلوغ، تحولات عمیقی را در بدنشان تجربه می کنند. دوران یائسگی برای هر خانمی از نظر سن یائسگی، مدت و شدت علائم این دوره با زنان دیگر متفاوت است.
ممکن است علائم یائسگی در بعضی زنان خفیف و در برخی دیگر شدید باشد. با این حال، یائسگی در زنان علائم مشترکی دارد. در این مقاله دکتر سیده مرضیه طباطبایی، متخصص زنان شیراز به این موضوع پراخته اند که دوران یائسگی با چه علائمی آغاز می شود. جهت دسترسی سریع تر به بخش های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

یائسگی از چه زمانی شروع می شود؟

یکی از مراحل یائسگی مرحله پیش یائسگی است که در آن اولین نشانه های رسیدن به دوران یائسگی را تجربه می کنید. این مرحله از ۳ تا ۵ سال قبل از رسیدن به یائسگی شروع شده و تا ۱۲ ماه پریود نشدن متوالی ادامه دارد. بعد از آن وارد مرحله یائسگی می شوید.
علائم پیش یائسگی شدیدتر از علائم يائسگي زنان است و با کاهش سطح هورمون استروژن در بدن شروع می شود. به کمک علائمی که در زیر به آنها می پردازیم، می توانید متوجه شوید که آیا در شروع دوران یائسگی هستید یا نه. یائسگی درمان ندارد اما می توانید برای کاهش این علائم از پزشک متخصص  زنان کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: دکتر خوب برای درمان یائسگی در شیراز

اولین علائم یائسگی را بشناسید

کاهش هورمون استروژن و تغییر در عملکرد تخمدانها در میانسالی، بدن را وارد مرحله یائسگی می کند. شروع این دوران با بروز علائمی همراه است که در ادامه به آنها می پردازیم.

قاعدگی نامنظم

اولین علامت یائسگی در زنان، بی نظمی در قاعدگی است که طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد. مشکلات قاعدگی در این دوران عبارتند از:

 • لکه بینی مداوم
 • طولانی شدن پریود (بیش از یک هفته)
 • خونریزی های سنگین پریودی
 • خونریزی خیلی کمتر از معمول
 • دفع لخته با خون پریودی
 • دردهای شدید قاعدگی

به علاوه، طول سیکل قاعدگی تان در پیش یائسگی ممکن است کوتاهتر یا طولانی تر از قبل شود.

گرگرفتگی

احساس گرمای شدید و ناگهانی در صورت، گردن یا سینه در طول شب یا روز از اولین علائم یائسگی در زنان است. گرگرفتگی ممکن است ۳۰ ثانیه تا ۱۰ دقیقه طول بکشد و همراه با لکه های قرمز در قفسه سینه، کمر و بازوها باشد. هرچقدر فاصله زمانی بین گرگرفتگی ها کمتر شوند، نشان می دهند به یائسگی نزدیکتر می شوید.
به گفته خانم دکتر طباطبایی، بعضی از خانمها هم ممکن است علاوه بر گرگرفتگی احساس لرز و سرما داشته باشند، حتی در فصل تابستان. در بعضی از زنان که سبک زندگی سالمی دارند، این علائم خفیف هستند و مشکلی برای این خانمها ایجاد نمی کنند.

گرگرفتگی در یائسگی

بی خوابی

هورمون پروژسترون به بدن آرامش می دهد. کاهش این هورمون به دلیل کاهش تخمک گذاری در شروع یائسگی باعث افزایش اضطراب در زنان و کاهش کیفیت خوابشان می شود. تعریق و گرگرفتگی شبانه هم عامل دیگر بی خوابی در زنان است که نتیجه آنها خستگی، سردرد و نداشتن انرژی کافی در روز بعد است.

مشکلات ادراری

کاهش استروژن در ابتدای یائسگی باعث تضعیف عضلات مثانه و مشکلات ادراری در زنان میانسال می شود. اگر در دهه ۵۰ زندگی خود هستید و با مشکلاتی مثل بی اختیاری ادرار استرسی، تکرر ادرار یا عفونتهای ادراری مکرر مواجهید، احتمالا در حال یائسه شدن هستید.

بیشتر بخوانید: درمان بی اختیاری ادراری در شیراز

برای درمان بی اختیاری ادرار در یائسگی می توانید به خانم دکتر سيده مرضيه طباطبايي، جراح و متخصص زنان در شیراز مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره های ۰۹۰۲۸۲۸۱۹۱۹ یا ۰۷۱۳۲۳۱۹۱۶۱ تماس حاصل فرمایید.

افزایش وزن

با افزایش سن متابولیسم بدن کم می شود و اغلب خانمها در این سنین کمتر ورزش می کنند. یائسگی هم به این عوامل اضافه شده و افزایش وزن زنان را تشدید می کند. در واقع، تغییرات هورمونی یائسگی در جهتی است که چربی بیشتری در اطراف کمر، باسن و شکم جمع شود.
چون هورمون استروژن در چربی ذخیره می شود و این افزایش چربی نشانگر تلاش بدن برای ذخیره استروژن بیشتر و محافظت از استخوانها در میانسالی است.

کاهش میل جنسی

تغییرات هورمونی در یائسگی باعث می شود تمایلی به برقراری رابطه زناشویی نداشته باشید. کاهش هورمون استروژن باعث بروز مشکلات زیر در خانمها و کاهش میل جنسی آنها می شود:

 • بزرگ شدن لابیامینور و کاهش اعتماد بنفس و تمایل به رابطه جنسی
 • دردهای مقاربتی به دلیل خشکی و آتروفی واژن
 • خونریزی و سوزش واژن موقع رابطه جنسی
 • نرسیدن به ارگاسم

به گفته خانم دکتر طباطبایی، متخصص زنان، یائسگی همیشه هم با بی میلی جنسی همراه نیست و در مواردی تمایلات جنسی بعضی از خانمها ممکن است بیشتر هم شود.

تغییرات مو و ناخن

نازک شدن یا ریزش موها، خشکی و شکنندگی ناخن ها و خشکی پوست سر از علائم اولیه یائسگی در زنان هستند. این تغییرات به دلیل کاهش استروژن و کاهش آب بدن یا دهیدراته شدن بدن رخ می دهند.
گاهی این تغییرات با جوش زدن پوست صورت نیز همراه است. اگر چنین علائمی دارید، می توانید با تامین ویتامین های A، B، C، روی، منیزیم، کلسیم و نوشیدن آب کافی آن را برطرف کنید.

تغییرات مو و ناخن در یائسگی

خشکی چشم ها

خشکی چشمها، کاهش کیفیت بینایی و ظاهر شدن چین و چروک  در اطراف چشم از علائم اولیه پیش یائسگی هستند که به خاطر تغییرات هورمونی رخ می دهند.

دمدمی بودن

اگر اخیرا بسیار تحریک پذیر، زودرنج، افسرده یا مضطرب هستید، این تغییرات خلقی می تواند علامت یائسگی در شما باشد. این احساسات در زنانی که سابقه افسردگی دارند، شدیدتر از زنان دیگر است.

خشکی و آتروفی واژن

کاهش هورمون استروژن باعث نازک شدن لایه مخاط واژن و شکنندگی ساختار آن می شود. به همین دلیل واژن ترشحاتی را که برای روانکاری واژن لازم هستند، کمتر ترشح می کند. این عوامل منجر به خشکی و آتروفی واژن و بروز عفونتهای مکرر واژن در زنان یائسه می شود.
درد، سوزش و خونریزی حین و بعد از رابطه جنسی از علائم بارز خشکی و آتروفی هستند. این علائم باعث کاهش میل جنسی و ارگاسم در زنان می شوند. برای درمان این مشکلات باید به یک متخصص زنان در شیراز مراجعه کنید.

برای درمان خشکی و آتروفی واژن و دیگر عوارض یائسگی زنان می توانید به خانم دکتر سيده مرضيه طباطبايي، جراح و متخصص زنان در شیراز مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره های ۰۹۰۲۸۲۸۱۹۱۹ یا ۰۷۱۳۲۳۱۹۱۶۱ تماس حاصل فرمایید.

مشکلات تمرکز و حافظه

قدرت حافظه و تمرکز با سطح استروژن در ارتباط اند. شروع به کاهش این هورمون در اوایل یائسگی، عملکرد مغز را تغییر می دهد. بیش از ۶۰ درصد زنان یائسه، با مشکل کندی ذهن، فراموشی و کاهش مهارتهای زبانی مواجه هستند. بی خوابی شبانه به این مشکلات دامن می زند و به سختی می توانید روی کارهایتان تمرکز کنید.

مشکلات تمرکز در یائسگی

نکات طلایی برای کاهش علائم اولیه یائسگی

دکتر سیده مرضیه طباطبایی، متخصص زنان با توجه به سالها تجربه در زمینه درمان علائم یائسگی زنان، توصیه می کنند با رعایت نکات زیر، کیفیت زندگی تان در دوران یائسگی را بهبود دهید:

 • در پیش یائسگی تا زمانی که هنوز پریود می شوید، احتمال بارداری وجود دارد. پس حتما از کاندوم یا داروهای ضد بارداری استفاده کنید.
 • برای کاهش تعداد گرگرفتگی ها از مصرف الکل، کافئین یا غذاهای تند بپرهیزید.
 • نوشیدن آب زیاد ادرار را بیشتر کرده و بروز عفونت های ادراری را کاهش می دهد.
 • آلودگی هوا، استرس های محیط، آلودگی صوتی و تغذیه نامناسب؛ شما را در معرض یائسگی زودرس قرار می دهد. تا حد ممکن از این عوامل دوری کنید.
 • تشخيص يائسگي با آزمايش امکانپذیر است. البته زمان وقوع آن را نمی توان دقیقا پیش بینی کرد. اما اگر یائسه شده باشید، تست هورمون می تواند آن را نشان دهد. با دیدن علائمی که به آن اشاره کردیم برای تست سطح هورمون به متخصص زنان مراجعه کنید.

و در آخر، برای درمان عوارض یائسگی مثل مشکلات ادراری، اختلالات جنسی و زناشویی و خشکی واژن حتما از پزشک زنان کمک بگیرید. عدم درمان این مشکلات باعث تشدید آنها در سنین بالاتر و درمان سختتر آنها می شود.

اگر سوالی درباره علائم اولیه یائسگی زنان و یا درمان عوارض یائسگی دارید، می توانید در بخش نظرات این مقاله، آنها را مطرح کنید. خانم دکتر طباطبایی در اسرع وقت به سوالات شما در این صفحه پاسخ می دهند.

درمان بیماریهای زنان

بی اختیاری ادراری زنانخشکی و آتروفی واژن

دکتر طباطبائیAuthor posts

دکتر طباطبائی

دکتر سیده مرضیه طباطبائی (متخصص زنان و زایمان) فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی هستند. خانم دکتر طباطبائی سه سال سابقه عضویت در هیئت علمی دانشگاه را داشته و در حال حاضر مدیریت کلینیک زیبایی زنان خورشید را بر عهده دارند. کلینیک زیبایی زنان خورشید ارائه دهنده خدمات عملهای زیبایی زنان و درمانهای مبتنی بر تکنولوژی به بانوان بوده و یکی از مجهزترین کلینیکهای زیبایی در شیراز محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code