آشنایی با عوارض و خطرات عمل لابیاپلاستی

عوارض عمل لابیاپلاستی

عمل لابیاپلاستی روی لبه های ظریف و داخلی واژن انجام می شود. در این جراحی قسمتهای اضافی و نامتقارن لابیاها حذف می شوند. هرچند این جراحی جزء جراحی های کم خطر است اما با این حال مثل هر عمل دیگری می تواند با عوارضی همراه باشد. در مقاله لابیاپلاستی در شیراز بطور کامل درباره این عمل توضیح داده ایم. اما کدام عوارض طبیعی اند و کدام خطرناک؟ این سوالی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم و قصد داریم شما را با عوارض عمل لابیاپلاستی آشنا کنیم. جهت دسترسی سریع تر به بخش های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

عمل زیبایی واژن چه عوارض شایعتری دارد؟

از جمله عوارض طبیعی بعد از عمل زیبایی واژن می توان به درد، تورم و سوزش لابیاها اشاره کرد که به مرور برطرف می شوند. اما برخی عوارض در اثر اشتباهات جراح است که خیلی کم اتفاق می افتند. دسته ی دیگر عوارض بعد از لابیاپلاستی مرتبط با عدم رعایت مراقبتهای بعد از لابیاپلاستی است. مهمترین عوارض بعد از این عمل با لیزر و یا جراحی را در ادامه ی این مقاله خواهید خواند.

باز شدن بخیه ها

فشار به لابیاها باعث باز شدن بخیه ها می شود. درست بخیه نشدن لابیاها هم می تواند علت باز شدن بخیه باشد که این مورد به ندرت اتفاق می افتد. برای باز نشدن بخیه ها باید از یبوست جلوگیری کنید. همچنین تا خوب شدن جای بخیه ها نباید ورزشها، فعالیتهای سنگین و رابطه جنسی داشته باشید. در صورت باز شدن بخیه ها سریعا به مراکز درمانی یا بیمارستان مراجعه کنید.

درد و تورم بعد از لابیاپلاستی

درد و ورم بعد از لابیاپلاستی عادی است. در عمل با لیزر، ورم بعد از جراحی بیشتر است. حتی ممکن است روز دوم بعد از عمل متوجه بیشتر شدن ورم و عدم تقارن لابیاها شوید. این مورد عادی بوده و نباید نگران آن باشید. فرصت دهید بدن شما ترمیم شده و ورم بخوابد. از کمپرس یخ می توانید برای کاهش تورم در ۳ روز اول بعد از انجام این عمل استفاده کنید.

بی حسی و سفتی

بی حسی در اطراف برش و سفتی در محل برش لابیاها تا چند روز بعد لابیاپلاستی کاملا طبیعی است. این عوارض به مرور بعد از چند روز از بین می روند و نرمی و حس لابیاها به وضعیت قبل از جراحی باز می گردد. پس نگران این عوارض نباشید. اما اگر این عوارض بعد از یک هفته تا ۱۰ روز شدت پیدا کرد و بهتر نشد باید با جراح خود صحبت کنید.

خارش بعد از عمل لابیا

احساس خارش در محل بخیه و برش، یک هفته بعد از عمل ظاهر می شود که نشانه ترمیم شدن زخم و جوش خوردن لابیاها است. نباید نگران این مسئله باشید و از خاراندن محل جراحی جداً بپرهیزید. شستشو با صابون می تواند باعث خارش بیشتر شود. برای همین از شامپوی ملایم و یا فقط آب ولرم برای شستشوی واژن استفاده کنید.

عوارض شایع لابیاپلاستی

خونریزی لابیا

در صورتی که یکی از رگهای لابیا از چشم جراح دور بماند و بخیه نشود احتمال خونریزی بعد از عمل لابیاپلاستی وجود دارد. اگر با فشار آرام خونریزی برطرف نمی شوید. حتما به جراح تان مراجعه کنید. این مورد کمتر اتفاق می افتد و به خاطر عدم تجربه جراح در انجام چنین جراحی هایی است.
مهمترین علت خونریزی بعد از لابیاپلاستی، باز شدن یا صدمه و ضربه به بخیه ها است. باز شدن بخیه ها ممکن است در اثر عفونت در محل بخیه و یا فشار به واژن در اثر بلند کردن اجسام سنگین، یبوست و غیره ایجاد شود. اگر خونریزی خیلی کم و به صورت خونابه باشد، چیز خیلی مهمی نیست ولی با این حال باید آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

برای کاهش عوارض بعد از لابیاپلاستی شما هم می توانید از تخصص و تجربه یکی از بهترین جراحان لابیاپلاستی شیراز، خانم دکتر سيده مرضيه طباطبايي در مرکز زیبایی زنان خورشید بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات و رزرو نوبت درشیراز می توانید با شماره ۰۹۰۲۸۲۸۱۹۱۹ یا ۰۷۱۳۲۳۱۹۱۶۱ تماس حاصل فرمایید.

عفونت بعد از عمل لابیاپلاستی

بعد از برش و جراحی لابیاهای مینور، احتمال عفونت وجود دارد. در صورتی بیمار دچار این عارضه می شود که مراقبتهای بعد از لابیاپلاستی را انجام ندهد. برای جلوگیری از عفونت باید ناحیه تناسلی را خشک و تمیز نگه دارید.
نباید از لباس زیر و شلوار تنگ و نایلونی استفاده کنید. همچنین مصرف آنتی بیوتیکها و کرمهای ترمیمی و نرفتن به استخر برای جلوگیری از عفونت بعد از عمل زیبایی واژن بسیار مهم هستند. سیگار کشیدن ریسک ابتلا به عفونت را بعد از لابیاپلاستی بیشتر می کند.

آیا گوشت اضافه بعد از لابیاپلاستی ایجاد می شود؟

این یکی از عوارض لابیاپلاستی است که فقط در درصد کمی از خانم ها رخ می دهد. گوشت اضافی به خاطر کلوییدساز بودن پوست بدن شخص ایجاد می شود. در صورتی که پوست کلوئید ساز ندارید نباید نگران گوشت اضافه آوردن در محل جراحی باشید.

علت سوزش بعد از عمل لابیا چیست؟

زخم بودن واژن، تعریق ناحیه تناسلی، عفونت، دستکاری محل زخم و بخیه ها موجب احساس سوزش در محل جراحی می شوند. استفاده از کرمهای ترمیم کننده بعد از لابیاپلاستی می تواند به رفع سریعتر سوزش و خارش لابیاها کمک کند. سوزش لابیاها عارضه خاصی نیست و بعد از یک الی دو هفته برطرف می شود.

شما هم می توانید برای لابیاپلاستی با لیزر در شیراز نزد بهترین جراحان زیبایی زنان به خانم دکتر سيده مرضيه طباطبايي در مرکز زیبایی زنان خورشید مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه لابیاپلاستی در شیراز و رزرو نوبت می توانید با شماره های ۰۹۰۲۸۲۸۱۹۱۹ یا ۰۷۱۳۲۳۱۹۱۶۱ تماس حاصل فرمایید.

به خاطر چه عوارضی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر تورم و التهاب لابیاها و یا درد و سوزش آن بعد از یک هفته برطرف نشده و شدیدتر شده یا اینکه درد شدیدی دارید و با خوردن مسکن کمتر نمی شود، باید با جراح تان تماس بگیرید. همچنین اگر:

 • دچار حالت تهوع، تب، استفراغ، سردرد، خون دماغ شدن و … شده اید
 • دچار خونریزی می شوید و با آرام فشار دادن بند نمی آید
 • ترشحات عفونی دارید یعنی ترشحات واژینالی شما سبز یا زرد و بد بو هستند
 • در ناحیه جراحی بی حس شده اید

و بخیه ها باز شده اند، حتما به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کرده و با پزشک خود حتما در این مورد صحبت کنید.

عوارض خطرناک لابیاپلاستی

سوالات رایج درباره عوارض لابیاپلاستی

در این قسمت می توانید پاسخ سوالات مکرر درباره عوارض لابیاپلاستی که از خانم دکتر سیده مرضیه طباطبایی، جراح زیبایی زنان در شیراز پرسیده می شود، بخوانید.

آیا لابیاپلاستی باعث کاهش حس جنسی می شود؟

خیر. لابیاپلاستی بر میل جنسی و روابط زناشویی تاثیر منفی ندارد. اما اگر جراح شما در کار خود مجرب نباشد ممکن است به اعصاب حسی این ناحیه آسیب بزند. در این صورت حس جنسی تان کم می شود. اما در حالت عادی و بیشتر موارد، میل و حس جنسی بعد از لابیاپلاستی بیشتر می شود.

جای بخیه ها بعد از لابیاپلاستی می ماند یا اسکار بدهد؟

خیر. از نخها و تکنیک هایی برای بخیه زدن استفاده می شود که جای بخیه ها کاملا از بین می روند و اسکار هم نمی دهند. مگر کسانی که پوست کلوییدساز دارند.

ترمیم لابیاها چقدر طول می کشد تا کامل خوب شود و عوارض آن از بین برود؟

معمولا بعد از دو ماه عوارض برطرف شده و لابیاها کاملا خوب می شوند. اما اگر قدرت ترمیم بدن خوب نباشد یا سن شما بالا باشد، این مدت زمان کمی بیشتر خواهد شد.

چگونه می توان سوزش بعد از عمل لابیاپلاستی را کم کرد؟

از خوردن آجیل، فست فود، نوشیدنی های کافئینی، غذاهای تند یا شور و چرب اجتناب کنید. به جای آن مایعات زیاد، ویتامین C، میوه و سبزیجات مصرف کنید و سیگار نکشید.

اگر شما هم درباره عوارض عمل لابیاپلاستی سوال دیگری دارید که در این مقاله به آن پاسخ داده نشده است، می توانید سوالات خود را در بخش نظرات از خانم دکتر سیده مرضیه طباطبایی، بهترین جراح لابیاپلاستی در شیراز بپرسید.

۳.۶/۵ - (۳۴ امتیاز)

دکتر طباطبائیمشاهده نوشته ها

Avatar photo

دکتر سیده مرضیه طباطبائی (متخصص زنان و زایمان) فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی هستند. خانم دکتر طباطبائی سه سال سابقه عضویت در هیئت علمی دانشگاه را داشته و در حال حاضر مدیریت کلینیک زیبایی زنان خورشید را بر عهده دارند. کلینیک زیبایی زنان خورشید ارائه دهنده خدمات عملهای زیبایی زنان و درمانهای مبتنی بر تکنولوژی به بانوان بوده و یکی از مجهزترین کلینیکهای زیبایی در شیراز محسوب می شود.

۱۰ دیدگاه ها

 • سلام. من دو هفته پیش عمل کردم. لابیای سمت راست من کاملا برداشته شده ولی سمت چپ از سمت بالا به اندازه ی دو بخیه ای که خورده متقارن با سمت راست نیست و بلندتره و به سمت پایین کاملا برداشته شده.
  ورم ندارم به دکترم مراجعه کردم که این ایراد رو برام رفع کنه گفتن باید ۶ ماه دیگه مراجعه کنم و الان نمیتونن برام برش دارن. میشه لطفا راهنماییم کنید

  • سلام. بله باید ۶ ماه از عمل قبلی گذشته باشه و تمام ورم لابیا باید کاملا از بین بره تا بتونید عمل ترمیمی انجام بدین.

   • سلام.من ۲۰ روزه عمل لابیا واژن کردم .بخیه هام خوب شدن .فقط پوست پایین واژنم سوراخی به اندازه خیلی ریز که با چشم راحت دیده می‌شود ایجاد شده و ازش خون میاد .لطفا راهنمایی بفرمایید .

    • سلام. بدون معاینه نمیتونم نظر بدم. حتما به جراح تون مراجعه کنید تا معاینه کنند. اگر مشکلی باشه حتما برطرف می کنند.

 • سلام ببخشید من ۱۶ روزه عمل کردم هر روز ۲ بار با بتادین و شامپو بچه میشورم و خمیرcontractubexچرب میکنم ولی با اینکه گوشتم خیلی خوبه بخیه ها نمیفته و جذب نمیشه چیکار کنم

  • سلام. به بدنتون فرصت ترمیم جای برش جراحی و جذب بخیه ها رو بدین. سرعت جذب بخیه و ترمیم زخم در افراد مختلف متفاوته.

 • سلام وقت بخیر،من نزدیک به ۲۱روز از عمل لابیاپلاستیم گذشته ولی هنوز بخیه هام نریخته،بخیه ها جذبی بودند،و ۳۰سالمه،میترسم که دیگه بخیه ها از بین نره و ماندگار بشه.ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • سلام. نگران نباشید. حتما بخیه ها آب میشن. منتها سرعت ترمیم پوست و جذب بخیه ها از خانمی به خانم دیگه فرق میکنه.

  • سلام. نه اصلا عزیزم. این کار باعث باز شدن بخیه ها، خونریزی، عفونت و بهم خوردن نتیجه جراحی میشه. باید ۶ تا ۸ هفته بعد از لابیاپلاستی اقدام به نزدیکی کنید. حتی بعد از این مدت، باید قبل از شروع رابطه جنسی تون باید جراح شما رو معاینه کنند و اجازه این کار رو بدن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *