مراقبتهای بعد از لابیاپلاستی (عمل زیبایی واژن)

مراقبتهای بعد از لابیاپلاستی

عمل لابیاپلاستی با لیزر یا جراحی یک عمل زیبایی زنانه است که به منظور کوچک کردن اندازه لابیاهای مینور و متقارن کردن لابیاهای واژن انجام می شود. برای گرفتن بهترین نتیجه از این جراحی باید تا بهبودی کامل بعد از لابیاپلاستی، مراقب لابیاهایتان باشید. در این مقاله به اقدامات قبل و بعد از لابیاپلاستی و تمام مراقبتهایی که بعد از عمل زیبایی واژن نیاز دارید، پرداخته ایم. جهت دسترسی سریع تر به بخش های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

اقدامات قبل از لابیاپلاستی

پیش از اینکه این جراحی را انجام دهید باید آزمایش ها و معاینات لازم مثل معاینه لگنی، تست پاپ اسمیر را انجام دهید. اگر عفونت واژینالی، تبخال یا زگیل تناسلی دارید لابیاپلاستی ممنوع است و باید برای درمان آنها اقدام کنید.
همچنین در روز جراحی باید استحمام نموده و اطراف واژن را کاملا اصلاح کنید. بهتر است از چند روز قبل از عمل لابیاپلاستی با لیزر یا جراحی استراحت کرده و ورزش نکنید. اگر با عمل زیبایی واژن آشنایی کامل ندارید بهتر است مقاله عمل زیبایی واژن در شیراز را ابتدا مطالعه کنید. در این مقاله بطور کامل این عمل و شرایط و کاربردهای آن را شرح داده ایم.

اقدامات بعد از عمل لابیا

بعد از عمل لابیاپلاستی با لیزر یا جراحی مهم است که مراقبتهای زیر را جدی گرفته و این کار را تا بهبودی کامل لابیاها ادامه دهید. انجام این مراقبتها بعد از عمل لابیاپلاستی در نتیجه ی جراحی شما و کاهش عوارض بعد از لابیاپلاستی تاثیر بسزایی دارد:

استراحت کردن

تا سه روز بعد از عمل باید استراحت مطلق داشته باشید. اگر بتوانید ۵ روز تا یک هفته کاملا استراحت کنید بسیار عالی است. در این مدت سعی کنید زیاد سرپا نایستید و راه نروید چون باعث سایش لبیاها و تورم بیشتر آنها می شود. برای جلوگیری از خونریزی بعد از عمل لابیاپلاستی و باز شدن بخیه ها باید موقع راه رفتن مراقب باشید، زمین نخورید.

استحمام بعد از عمل

دو روز بعد از لابیاپلاستی می توانید به صورت سرپایی دوش آب گرم بگیرید. آب نباید داغ باشد چون ممکن است دچار خونریزی زیادی شوید. برای جلوگیری از تورم، درد و خونریزی بعد از لابیاپلاستی، نباید طولانی حمام کنید و سر پا بایستید. تا زمان خوب شدن کامل زخم ها هم نباید از وان، جکوزی یا استخر استفاده کنید.

برای کاهش تورم لبه های واژن

ورم بعد از لابیاپلاستی کاملا طبیعی است. این تورم تا ۶ هفته بعد از عمل معمولا ادامه پیدا می کند. طی این مدت ورم لابیاها کم کم می خوابند. بعد از عمل، تا سه روز باید در محل جراحی، هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه از کمپرس سرد برای کاهش تورم لابیاها استفاده کنید. این کار به کاهش درد و سوزش لابیاها و نیز خارش بعد از عمل لابیا کمک می کند.

تغذیه بعد از لابیاپلاستی

رژیم غذایی بعد از عمل لابیاپلاستی برای جلوگیری از یبوست بسیار مهم است. چون یبوست باعث فشار به واژن و باز شدن بخیه ها می شود. به همین دلیل باید در رژیم غذایی تان آب فراوان، پروتیئن (گوشت، مرغ، تخم مرغ) میوه و سبزیجات فیبردار را بگنجانید.
مواد کافئینی و نمکی نخورید. اگر جراحی لابیاپلاستی انجام داده اید، برای خروج سریعتر مواد بیهوشی از بدن باید چند ساعت بعد از ریکاوری، مایعات فراوان بخورید.

بیشتر بخوانید: هزینه لابیاپلاستی در شیراز

تغذیه بعد از لابیاپلاستی

رعایت بهداشت لباس زیر

سعی کنید تا حد ممکن لباس زیر نداشته باشید و محل جراحی هوا بخورد. در صورتی که از لباس زیر استفاده می کنید باید از نوع نخی و گشاد آن استفاده کنید. لباسهای نایلونی و چسبان، باعث فشار به واژن، تورم، درد و سوزش، عفونت و عرق کردن لابیاها می شوند. شلوار شما هم باید نرم، گشاد و نخی باشد.

شما هم می توانید برای انجام عمل لابیاپلاستی با لیزر در شیراز از تجربه و مهارت خانم دکتر سيده مرضيه طباطبايي، جراح زیبایی زنان مرکز زیبایی زنان خورشید در این زمینه بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره های ۰۹۰۲۸۲۸۱۹۱۹ یا ۰۷۱۳۲۳۱۹۱۶۱ تماس حاصل فرمایید.

بخیه های عمل لابیا

بخیه های لابیاپلاستی از نوع جذبی هستند و نیازی به کشیدن ندارند. نزدیکی و فعالیتهای سنگین باعث فشار به بخیه ها و باز شدن آنها می شود پس از انجام این فعالیتها باید خودداری کنید. حتی اگر بخیه ها جوش خورده باشند، چنین فعالیتهایی باعث ایجاد تورم در زیر بخیه ها می شوند.

شستشوی ناحیه تناسلی

برای تمیز کردن لابیاها بعد از عمل، از آب ولرم و شامپوهای ملایم استفاده کنید. لابیاها را بسیار آرام بشویید. بعد از شستشوی واژن و هر نوبت دستشویی رفتن باید از سشوار با باد گرم ملایم برای خشک کردن کامل واژن استفاده کنید. بدین ترتیب ریسک عفونت بعد از عمل لابیاپلاستی کاهش می یابد.

اصلاح کردن ناحیه تناسلی

تا دو ماه باید از شیو برای رفع موهای زائد ناحیه تناسلی استفاده کنید. استفاده از اپیلاسیون و کرم های موبر برای رفع موهای زائد در طول این مدت به خاطر ایجاد کشش در پوست لابیا و پارگی آن و نیز ایجاد سوزش در لابیاهای مینور ممنوع است.

دوره نقاهت و بهبودی کامل

دوره نقاهت بعد از لابیاپلاستی ۳ روز تا ۱ هفته است. بعد از این مدت می توانید به زندگی عادی تان برگردید اما این به معنی بهبودی کامل نیست. سرعت ترمیم بدن هر شخصی با دیگری متفاوت است. بنابراین ممکن است مدت زمان بهبودی کامل بعد از لابیاپلاستی برای بعضی خانم ها حدود ۶ هفته است. در حالی که بهبود بعضی دیگر تا دو ماه بعد از عمل هم ممکن است ادامه داشته باشد.

از چه زمانی می توانید رابطه جنسی داشته باشید؟

رابطه جنسی به صورت مقعدی و واژینالی قبل از خوب شدن کامل لابیاها، نتیجه عمل را خراب می کند. بنابراین قبل از انجام این جراحی باید خودتان و همسرتان را برای این مسئله آماده کنید. معمولا ۶ تا ۸ هفته بعد از لابیاپلاستی نباید رابطه جنسی داشته باشید. بعد از گذشت این مدت زمان، تاثیر لابیاپلاستی را بر میل جنسی و روابط زناشویی خود خواهید دید.

نکاتی درباره ورزش پس از عمل زیبایی واژن

بعد از عمل زیبایی واژن (لابیاپلاستی) نباید ۶ هفته تا ۲ ماه ورزش های سنگینی مثل وزنه برداری، دوچرخه سواری و سوارکاری انجام دهید. ترجیحا تا یک هفته بعد از عمل هم نباید رانندگی کنید یا پیاده روی طولانی داشته باشید. این فعالیتها باعث فشار به لابیاها و ایجاد عوارض ناخواسته ای مثل خونریزی، پارگی و غیره می شوند.

ورزش بعد از لابیاپلاستی

داروهای بعد از لابیاپلاستی

برای درد و تورم بعد از لابیاپلاستی می توانید از کمپرس سرد و پمادهای موضعی استفاده کنید. می توانید از داروهای کاهش تورم نیز استفاده کنید. از یک هفته قبل از عمل باید مصرف این قرص ها را شروع کنید. البته باید با مشورت پزشک این کار را انجام دهید. داروهای دیگری که بعد از عمل زیبایی واژن تجویز می شوند، عبارتند از:

 • آنتی بیوتیک: برای جلوگیری از عفونت باید سر موقع از داروهای آنتی بیوتیکی تجویز شده بخورید.
 • پماد بعد از لابیاپلاستی: یکی از داروهای اصلی بعد از عمل زیبایی واژن، پماد زینک اکسید است که چند بار در روز باید از آن استفاده کرد. به خصوص قبل از دستشویی رفتن، استفاده از زینک باعث می شود سوزش لابیاها موقع ادرار کمتر شود.
 • داروهای ضد درد: برای کاهش درد بعد از لابیاپلاستی باید از داروهای مسکنی که جراح تجویز کرده مصرف کنید. این داروها به کاهش تورم لابیا نیز کمک می کنند.
 • کرم ترمیم کننده لابیاپلاستی: پزشکان برای جوش خوردن سریعتر لابیاها برای بیمار خود کرم ترمیم کننده تجویز می کنند تا سرعت بهبود زخم ها بیشتر شود.

همچنین مصرف ویتامین هایی مثل A و C به بهبود سیستم ایمنی و ترمیم سریعتر زخمها کمک می کند. تمام داروهایی که برایتان تجویز شده را به موقع مصرف کنید و از مصرف داروهای غیر تجویزی و گیاهی بپرهیزید.

چند روز بعد از عمل لابیا بخیه ها می افتد؟

مدت زمان جوش خوردن بخیه ها بستگی به سرعت ترمیم بدن داشته و معمولا ۳ تا ۴ روز است. بخیه ها کشیدنی نیستند و بسته به جنس نخی که برای بخیه استفاده شده است، یک تا دو هفته بعد از عمل لابیاپلاستی بخیه ها می افتند.

شما هم می توانید برای انجام عمل زیبایی واژن در شیراز و مراقبتهای بعد از آن از تجربه و مهارت خانم دکتر سيده مرضيه طباطبايي، جراح زیبایی زنان مرکز زیبایی زنان خورشید در این زمینه بهره مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره های ۰۹۰۲۸۲۸۱۹۱۹ یا ۰۷۱۳۲۳۱۹۱۶۱ تماس حاصل فرمایید.

نکات طلایی درباره مراقبتهای بعد از عمل لابیا

علاوه بر مراقبتهای بعد از عمل لابیاپلاستی که در بالا ذکر شد، رعایت نکات زیر نیز می تواند به داشتن بهترین تجربه لابیاپلاستی به شما کمک کند:

 • آینه به دست نباشید و مرتب لابیاها را چک کنید. چون ورم و ظاهر لابیا شما را نگران می کند. ۲ تا ۳ ماه وقت لازم است تا فرم واقعی لابیا بعد از عمل را بتوانید ببینید.
 • محل بخیه ها را دستکاری نکنید و لابیاها را نمالید.
 • با آب داغ استحمام نکنید یا ناحیه تناسلی را با آب داغ نشویید.
 • موقع نشستن بهتر است روی یک بالش دونات شکل بنشینید.
 • مراقب باشید به محل بخیه ها هیچ فشار یا ضربه ای وارد نشود.
 • تا بهبود کامل زخم و تورم، اجسام سنگین بلند نکنید یا آنها را نکشید و هل ندهید.
 • در زمان قاعدگی از تامپون استفاده نکرده و نوار بهداشتی را جایگزین آن کنید.

امیدواریم بعد از جراحی در انجام این نکات جدی باشید. رعایت نکاتی که در این مقاله گفتیم می تواند به رضایت شما از عمل لابیاپلاستی با لیزر یا جراحی کمک کند. چنانچه سوال دیگری در این مورد دارید در بخش نظرات این مقاله آنها را بپرسید.

۴.۲/۵ - (۴۷ امتیاز)

دکتر طباطبائیمشاهده نوشته ها

Avatar photo

دکتر سیده مرضیه طباطبائی (متخصص زنان و زایمان) فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی هستند. خانم دکتر طباطبائی سه سال سابقه عضویت در هیئت علمی دانشگاه را داشته و در حال حاضر مدیریت کلینیک زیبایی زنان خورشید را بر عهده دارند. کلینیک زیبایی زنان خورشید ارائه دهنده خدمات عملهای زیبایی زنان و درمانهای مبتنی بر تکنولوژی به بانوان بوده و یکی از مجهزترین کلینیکهای زیبایی در شیراز محسوب می شود.

۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *