یائسگی زودرس چیست و چه عوارضی دارد؟

یائسگی زودرس

یائسگی یک دوره طبیعی در زندگی تمام خانم ها است که با قطع پریودی شروع می شود. زنان یائسه به مدت ۱۲ ماه متوالی خونریزی قاعدگی ندارند و این بارزترین علامت یائسگی آنها است. به طور میانگین از سنین ۵۰ سالگی به بالا یک خانم یائسه می شود و قدرت باروری خود را از دست می دهد.
بعضی از خانمهای جوان ممکن است در سنین پایین تر دچار یائسگی زودرس و نارسایی تخمدانها شوند. در این مقاله دکتر سیده مرضیه طباطبایی، متخصص زنان در شیراز به دلایل و عوارض یائسگی زودرس خانمها اشاره کرده اند. پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا آخر بخوانید. برای دسترسی سریع تر به بخش های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

علائم یائسگی پیش از موعد

یائسگی اگر در سنین باروری یک زن یعنی در دهه ۴۰ زندگی او رخ دهد، یائسگی زودرس نام دارد. یائسگی زودرس با بی نظمی قاعدگی و در نهایت قطع کامل پریودی همراه است. علائم یائسگی زودرس شبیه علائم یائسگی هستند و عبارتند از:

  • گرگرفتگی
  • اختلالات خُلقی مثل اضطراب، افسردگی،…
  • اختلال در عملکرد مغز و حافظه
  • خشکی واژن و کاهش میل جنسی
  • مشکلات ادراری مثل بی اختیاری ادرار
  • عرق کردن شبانه و اختلال در خواب
  • دردناک شدن پستان ها

خانمها قبل از قطع کامل پریودی در یائسگی زودرس، لکه بینی بین دو سیکل، پریودی های سنگین و قاعدگی نامنظم را نیز تجربه می کنند.

علائم یائسگی پیش از موعد

چرا نارسایی زودرس تخمدانها اتفاق می‌افتد؟

هر چیزی که باعث اختلال در عملکرد تخمدانها یا تولید هورمون استروژن شود، می تواند باعث یائسگی زودرس در زنان شود. این عوامل عبارتند از:

سبک زندگی

رژیم غذایی گیاه خواری، ورزش نکردن و به اندازه کافی در معرض آفتاب نبودن یکی از علل یائسگی پیش از موعد است. مصرف دخانیات و سیگار کشیدن نیز منجر به یائسگی زودرس در زنان می شود. زنان سیگاری دو سال زودتر از زنان دیگر به سن یائسگی می رسند و علائم یائسگی در آنها شدیدتر است.

برخی روشهای درمانی

مصرف برخی داروها یا بعضی از روشهای درمانی مثل شیمی درمانی یا پرتو درمانی سرطانها می تواند به تخمدان زنان آسیب بزند. این آسیبها می تواند به طور موقتی یا دائمی عملکرد تخمدانها را متوقف کنند. البته هر چه سن خانمها پایین تر باشد، تاثیر این نوع درمانها در بروز یائسگی زودرس کمتر می شود.

نقص کروموزومی

زنانی که مبتلا به بیماریهای ژنتیکی (نقص کروموزومی) هستند یا حامل ژنهای ناقصی هستند که بر عملکرد تخمدانها تاثیر می گذارد، بیش از زنان دیگر در معرض نارسایی زودرس تخمدان قرار دارند. مثلا زنان مبتلا به سندروم ترنر (متولد شدن با یک کروموزوم ناقص) یا سندروم X شکننده.

لاغری زیاد

 شاخص توده بدنی (BMI) نیز در یائسگی زودرس نقش مهمی دارد. چون هورمون استروژن در بافت چربی ذخیره می شود. زنانی که بسیار لاغر هستند چون ذخیره استروژن پایینی دارند، ریسک یائسگی زودرس در آنها بالا است.

هیسترکتومی رحم یا تخمدان

برداشتن تخمدان ها به دلیل بیماری یا سرطان با عمل جراحی باعث قطع قاعدگی، افت سریع هورمون استروژن و بروز علائم شدید یائسگی در زنان می شود. همچنین عمل برداشتن رحم باعث قطع پریودی در زنان می شود. اگر تخمدانها باقی بمانند، همچنان استروژن تولید می کنند. اما باز هم این خانمها دو سال زودتر از زنان دیگر یائسه می شوند.

برخی بیماریها

بیماری هایی که باعث اختلالات هورمونی می شوند و یا عملکرد تخمدانها را مختل می کنند یکی از علل مهم یائسگی زودرس هستند. مثلا بیماری های خودایمنی مثل کم کاری تیروئید یا روماتیسم و بیماریهای دیگری مثل صرع، ایدز، سندورم خستگی مزمن و عفونتهایی مثل اوریون می توانند منجر به یائسگی زودرس تخمدانها شوند.

علاوه بر موارد بالا، در بعضی از زنان، یائسگی پیش از موعد می تواند به دلایل ارثی و سابقه خانوادگی رخ دهد.

علت نارسایی زودرس تخمدانها

برای تشخیص یائسگی زودرس و کاهش علائم و عوارض آن می توانید به خانم دکتر سيده مرضيه طباطبايي، جراح و متخصص زنان در شیراز مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره های ۰۹۰۲۸۲۸۱۹۱۹ یا ۰۷۱۳۲۳۱۹۱۶۱ تماس حاصل فرمایید.

یائسگی زودرس چه خطری دارد؟

کاهش سطح هورمون استروژن علاوه بر بروز علائم آزاردهنده یائسگی، باعث افزایش ریسک ابتلا به بیماریهای قلبی_عروقی، فشار خون بالا و سکته قلبی در زنان می شود. عوارض یائسگی زودرس عبارتند از:

یائسگی زودرس و سرطان

یکی از عوارض خوب یائسگی زودرس، پیشگیری از سرطان سینه در زنان است. چون زنانی که دچار یائسگی زودرس می شوند، بافت پستان آنها نسبت به زنان دیگر، مدت زمان کمتری در معرض هورمون استروژن قرار می گیرد.

افسردگی

 یائسگی زودرس منجر به مشکلات روحی مثل اضطراب و افسردگی در زنان می شود. این حالات روحی به خاطر ترس از پیری، ناباروری، کاهش میل جنسی، ترس از دست دادن شریک جنسی، کاهش سطح انرژی و بی انگیزگی زنان برای انجام کارهای روزانه ایجاد می شود.

یائسگی زودرس و بارداری

زنانی که دچار نارسایی زودرس تخمدانها می شوند، چون در سنین باروری هستند، اغلب مشکل ناباروری را تجربه می کنند. این بزرگترین عارضه ی یائسگی زودرس برای زنان جوان است. این مشکل را می توان با روشهای باروری مثل لقاح خارج رحمی یا IVF برطرف کرد.

پوکی استخوان

کاهش سطح هورمون استروژن در بدن باعث تحلیل رفتن بافت استخوانی و شکنندگی ساختار آن می شود. در واقع یکی از علل اصلی پوکی و شکستگی استخوانها در زنان مسن، یائسگی است. پوکی استخوان در زنانی که یائسگی زودرس دارند، شدیدتر از دیگران است.

مشکلات جنسی

یکی از عوارض کاهش استروژن در زنان یائسه، بروز مشکلات جنسی است. به گفته خانم دکتر طباطبایی زنان یائسه دچار کاهش میل جنسی، دردهای مقاربتی، خارش و سوزش واژن و اختلالات ارگاسم می شوند. علت بروز این علائم، خشکی و آتروفی واژن است که با روشهای جدید پزشکی و بدون هیچ عارضه ای می توان آن را برطرف کرد.

آتروفی واژن

یکی از عوارض مهم کاهش استروژن، نازک شدن دیواره واژن است که باعث درد و سوزش واژن، بی میلی جنسی، عفونت مکرر واژن و بی اختیاری ادرار در زنان می شود. زنانی که یائسگی زودرس دارند می توانند با تکنیکهای جوانسازی واژن، دیواره مهبل را تقویت کرده و آتروفی آن را برای همیشه درمان کنند. درمان آتروفی واژن به درمان عفونتهای مکرر و بی اختیاری ادراری زنان کمک زیادی می کند.

آیا یائسگی زودرس درمان دارد؟

به گفته دکتر سیده مرضیه طباطبایی، متخصص زنان برای درمان یائسگی روش خاصی وجود ندارد. این بخشی از چرخه طبیعی زندگی زنان است. اما می توانیم به کمک روشهای درمانی مختلف، علائم یائسگی زودرس و عوارض آن را کاهش دهیم. بهبود علائم نارسایی زودرس تخمدانها کیفیت زندگی زنان را بالا می برد.

بهتر است با اولین نشانه های بی نظمی قاعدگی به متخصص زنان مراجعه کنید. در صورتی که در آستانه یائسگی پیش از موعد باشید، با درمان به موقع می توانید آن را به تعویق بیندازید.

بهترین دکتر برای درمان یائسگی زودرس در شیراز

خانمهای جوانی که دچار یائسگی زودرس هستند، می توانند با استفاده از روشهای درمانی مختلف، علائم و عوارض یائسگی را کنترل و کیفیت زندگی عادی و زناشویی شان را بهبود دهند. اگر ساکن شیراز یا استانهای جنوبی کشور هستید، می توانید برای درمان یائسگی زودرس به دکتر سیده مرضیه طباطبایی، متخصص زنان مراجعه کنید.

خانم دکتر طباطبایی با در اختیار داشتن پیشرفته ترین دستگاه های پزشکی در مطب خود مثل لیزر لیدی لیفت می توانند طی چند جلسه عوارض یائسگی زودرس را درمان کنند. عوارضی مثل مشکلات جنسی، عفونت های واژینالی، خشکی واژن، آتروفی واژن، ….

متخصص درمان یائسگی زودرس

برای درمان علائم یائسگی زودرس با دستگاه rf واژن یا لیزر لیدی لیفت در شیراز می توانید به خانم دکتر سيده مرضيه طباطبايي، جراح و متخصص زنان شیراز مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت با شماره های ۰۹۰۲۸۲۸۱۹۱۹ یا ۰۷۱۳۲۳۱۹۱۶۱ تماس حاصل فرمایید.

سوالات رایج در مورد یائسگی زودرس

بانوانی که برای درمان یائسگی زودرس در شیراز به خانم دکتر سیده مرضیه طباطبایی مراجعه می کنند، اغلب سوالات زیر را از ایشان می پرسند:

یائسگی پیش ‌رس چیست و چه فرقی با یائسگی زودرس دارد؟

این دو عارضه در علل و علائم کاملا یکی هستند ولی سن بروزشان فرق دارد. به یائسگی قبل از ۴۰ سالگی یائسگی پیش رس گفته می‌شود. اما یائسگی زودرس در سنین بالاتر از ۴۰ سال  رخ می دهد.

یائسگی پیش از موعد چطور تشخیص داده می شود؟

دانستن علائم شخص، کیفیت پریودی، سابقه خانوادگی، سابقه بیماریها، جراحی های قبلی و آزمایشهای هورمونی مختلف به تشخیص یائسگی زودرس بیمار کمک می کنند.

آیا راهی برای جلوگیری از پوکی استخوان در یائسگی زودرس وجود دارد؟

بله. هورمون تراپی تحت نظر پزشک، ورزش کردن، ترک دخانیات، مصرف مواد غذایی یا مکمل های سرشار از کلیسم و ویتامین D می تواند به سلامت استخوانهای شما کمک کند.

لیزر لیدی لیفت چه علائمی از یائسگی زودرس را برطرف می کند؟

جوانسازی واژن با این لیزر باعث کاهش درد و خونریزی حین نزدیکی، خارش و سوزش واژن، عفونتهای مکرر، بی میلی جنسی و نیز رفع بی اختیاری ادرار در زنان می شود.

هورمون درمانی در یائسگی زودرس چقدر موثر است؟

خودسرانه نباید هورمون تراپی کنید چون این روش درمانی عوارض زیادی دارد و باید زیر نظر پزشک زنان و با مقدار خاصی هورمون تراپی انجام شود.

برای درمان گرگرفتگی باید چه کار کنم؟

این یکی از علائم طبیعی یائسگی است که با هورمون تراپی کمتر می شود. اما به خاطر عوارضش آن را توصیه نمی کنم. حالتهایی مثل گرگرفتگی، اختلالات خلقی و کم خوابی معمولا بعد از دو سال خودبخود برطرف می‌شوند.

می توانم از یائسگی پیش رس جلوگیری کنم؟

تا حدی می توانید با سبک زندگی سالم از یائسگی پیش رس جلوگیری کنید. خوردن مواد غذایی سالم، میوه و سبزیجات، ماهی و غذاهای دریایی، پرهیز از قلیان و سیگار و ورزش منظم را به شما توصیه می کنم.

اگر شما هم سوالی در مورد علل، عوارض یا درمان یائسگی زودرس دارید، می توانید سوالات خود را در بخش نظرات این مقاله با ما در میان بگذارید.

۳.۱/۵ - (۱۵ امتیاز)
Avatar photo

دکتر سیده مرضیه طباطبائی (متخصص زنان و زایمان) فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی هستند. خانم دکتر طباطبائی سه سال سابقه عضویت در هیئت علمی دانشگاه را داشته و در حال حاضر مدیریت کلینیک زیبایی زنان خورشید را بر عهده دارند. کلینیک زیبایی زنان خورشید ارائه دهنده خدمات عملهای زیبایی زنان و درمانهای مبتنی بر تکنولوژی به بانوان بوده و یکی از مجهزترین کلینیکهای زیبایی در شیراز محسوب می شود.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *